Skip to content

13 Valerie Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block2005
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
31%
Improvement Value:$222,400
69%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,140+6.9%
2024$10,425+1.3%
2023$10,296+6.7%
2022$9,650+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,280DeedBook 6558, Page 1692Recorded6/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$89,350
DeedBook 2217, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1981