Skip to content

25 Valerie Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block2005
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage694
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
35%
Improvement Value:$182,700
65%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+6.7%
2024$9,351+1.2%
2023$9,238+6.5%
2022$8,671+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6549, Page 549

Property Sale

SaleMulti
$235,800
DeedBook 6112, Page 630

Property Sale

SaleMulti
$154,100
DeedBook 2686, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 2225, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1980