Skip to content

19 Valerie LaneTrenton, NJ 08690

Built 1982

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2005
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
28%
Improvement Value:$258,600
72%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,658+6.7%
2024$11,864+1.2%
2023$11,721+6.5%
2022$11,002+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,291DeedBook 6526, Page 1732Recorded6/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$482,000
DeedBook 5206, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$100,190
DeedBook 2222, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1982