Skip to content

23 Valerie Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 4, 2014

Property Information

Block2005
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
29%
Improvement Value:$241,200
71%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+6.7%
2024$11,273+1.2%
2023$11,137+6.5%
2022$10,454+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 6200, Page 659Recorded8/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$92,990
DeedBook 223, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1981