Skip to content

29 Peter Rafferty Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block2011
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
24%
Improvement Value:$314,900
76%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,628+6.7%
2024$13,711+1.2%
2023$13,545+6.5%
2022$12,715+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,908DeedBook 6376, Page 438Recorded8/5/2019

Property Sale

SaleMulti
$132,400
DeedBook 2326, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1985