Skip to content

8 Golden Crest Ct

Robbinsville, NJ 08691

Built 1985

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block2011
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
25%
Improvement Value:$300,500
75%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,195+6.7%
2024$13,304+1.2%
2023$13,143+6.5%
2022$12,338+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$481,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6296, Page 496Recorded8/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$481,100
DeedBook 6296, Page 496

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6180, Page 1829Recorded10/17/2013

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 6117, Page 879

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2309, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1985