Skip to content

3530 Klockner RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1970

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block2011
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
29%
Improvement Value:$156,500
71%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+6.7%
2024$7,253+1.2%
2023$7,166+6.5%
2022$6,726+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook 5188, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1970