Skip to content

8 Baggaley RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block2015
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
26%
Improvement Value:$294,900
74%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,973+6.7%
2024$13,096+3.1%
2023$12,700+6.5%
2022$11,921+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 4458, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$237,650
DeedBook 3321, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1985