Skip to content

102 Tuttle AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block2017
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
30%
Improvement Value:$71,900
70%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,609+6.7%
2024$3,382+1.2%
2023$3,341-3.3%
2022$3,454+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,234DeedBook 6249, Page 653Recorded5/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3805, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1925