Skip to content

105 Sykes Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$86,600
Last Sale Date
Aug 25, 1994

Property Information

Block2017
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
22%
Improvement Value:$106,600
78%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,817+6.7%
2024$4,515+1.2%
2023$4,461-3.3%
2022$4,611+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,600
DeedBook 2855, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920