Skip to content

380 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1928

Last Sale Price
$87,600
Last Sale Date
Nov 29, 1995

Property Information

Block1873
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
24%
Improvement Value:$71,200
76%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,302+6.7%
2024$3,095+1.2%
2023$3,057-6.3%
2022$3,264+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,600
DeedBook 3015, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1928