Skip to content

24 Moffatt Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block2019
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
26%
Improvement Value:$94,700
74%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+6.7%
2024$4,201+1.2%
2023$4,151-3.3%
2022$4,290+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

Sq Ft908DeedBook 6283, Page 440Recorded4/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2596, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1920