Skip to content

2320 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Dec 5, 2014

Property Information

Block2021
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
29%
Improvement Value:$65,100
71%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,232+6.7%
2024$3,029+1.2%
2023$2,992-3.3%
2022$3,093+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6207, Page 1842Recorded12/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920