Skip to content

2300 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 13, 2007

Property Information

Block2021
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
Description2S M
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,609
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$141,900
82%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+6.7%
2024$5,721+1.2%
2023$5,652-3.3%
2022$5,842+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5716, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3561, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1925