Skip to content

8 Charlotte Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block2021
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,053
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
30%
Improvement Value:$65,200
70%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,302+6.7%
2024$3,095+1.2%
2023$3,057-3.3%
2022$3,161+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5295, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1920