Skip to content

1413 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block2021
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
22%
Improvement Value:$90,000
78%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+14.6%
2024$3,557+4.5%
2023$3,403-3.3%
2022$3,518+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,512DeedBook 6537, Page 1233Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,512DeedBook 6462, Page 572Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$129,500
Sq Ft1,512DeedBook 6460, Page 616Recorded10/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2606, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1920