Skip to content

1623 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block1732
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
16%
Improvement Value:$87,500
84%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,382+6.7%
2024$2,233+1.2%
2023$2,206-6.3%
2022$2,355+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,368DeedBook 6543, Page 1097Recorded12/15/2023

Property Sale

Sale
$128,000
Sq Ft1,368DeedBook 6519, Page 577Recorded4/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 2125, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1920