Skip to content

48 Klein AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block2022
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage946
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
23%
Improvement Value:$104,700
77%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+6.7%
2024$4,519+1.2%
2023$4,464-3.3%
2022$4,614+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft946DeedBook 6339, Page 178Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4906, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1925