Skip to content

47 Charlotte AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block2020
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
26%
Improvement Value:$92,600
74%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+6.7%
2024$4,119+1.2%
2023$4,069-3.3%
2022$4,206+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 6368, Page 1050Recorded5/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925