Skip to content

74-76 Lawton AveTrenton, NJ 08629

Built 1969

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block2023
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
22%
Improvement Value:$148,300
78%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+6.7%
2024$6,259+1.2%
2023$6,183-3.3%
2022$6,392+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3920, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1969