Skip to content

1469 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block2023
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
22%
Improvement Value:$120,500
78%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+6.7%
2024$5,100+1.2%
2023$5,038-3.3%
2022$5,208+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 6408, Page 1630Recorded7/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3117, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930