Skip to content

2428 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1996

Property Information

Block2023
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
18%
Improvement Value:$143,900
82%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+6.7%
2024$5,780+1.2%
2023$5,710-3.3%
2022$5,903+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900