Skip to content

28 Newkirk AveTrenton, NJ 08629

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block2023
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
25%
Improvement Value:$84,400
75%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986+6.7%
2024$3,736+1.2%
2023$3,690-3.3%
2022$3,815+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2451, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1935