Skip to content

144 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block2032
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
40%
Improvement Value:$33,600
60%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,980+6.7%
2024$1,856+1.2%
2023$1,834-10.9%
2022$2,059+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 2360, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1900