Skip to content

148 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block2032
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
41%
Improvement Value:$32,900
59%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,956+6.7%
2024$1,833+1.2%
2023$1,811-10.9%
2022$2,033+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft840DeedBook 6552, Page 34Recorded3/21/2024

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6152, Page 1315

Property Sale

SaleMulti
$102,600
DeedBook 5607, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$57,185
DeedBook 4580, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 3155, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1900