Skip to content

636 Tindall Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 27, 1993

Property Information

Block2039
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
22%
Improvement Value:$110,000
78%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+7.1%
2024$4,407+1.3%
2023$4,351-15.8%
2022$5,165+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2728, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1956