Skip to content

110 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block2069
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$116,900
80%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+6.7%
2024$4,852+1.2%
2023$4,793-10.9%
2022$5,381+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,203DeedBook 6465, Page 1098Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 6238, Page 1070Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 6182, Page 109Recorded11/6/2013

Property Sale

SaleMulti
$50,320
DeedBook 6159, Page 1731

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook 5908, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$143,900
DeedBook 4054, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3143, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1950