Skip to content

2435 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1936

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block2046
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
20%
Improvement Value:$148,600
80%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+6.7%
2024$6,167+1.2%
2023$6,092-3.3%
2022$6,297+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6475, Page 1452

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,900DeedBook 6475, Page 1452Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6209, Page 862Recorded12/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6209, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1936