Skip to content

227 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1890

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block2070
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
35%
Improvement Value:$43,000
65%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,322+6.7%
2024$2,177+1.2%
2023$2,150-10.9%
2022$2,414+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 6317, Page 1860Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 6261, Page 1954Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890