Skip to content

150 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$71,786
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block2032
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
36%
Improvement Value:$40,900
64%
Total Assessment$63,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,238+6.7%
2024$2,097+1.2%
2023$2,072-10.9%
2022$2,326+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$71,786
DeedBook 6047, Page 666

Property Sale

SaleMulti
$178,400
DeedBook 5655, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4661, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4621, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2767, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1900