Skip to content

212 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$251,500
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block2085
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
31%
Improvement Value:$126,000
69%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+6.7%
2024$6,002+1.2%
2023$5,929-3.3%
2022$6,129+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$251,500
DeedBook 5311, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 3482, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1920