Skip to content

40 Emanuel St

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block2090
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
16%
Improvement Value:$142,000
84%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991+6.7%
2024$5,615+1.2%
2023$5,547-10.9%
2022$6,227+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,445DeedBook 6436, Page 107Recorded3/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3027, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1952