Skip to content

433 Parkinson Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$162,370
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block2322
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
20%
Improvement Value:$118,100
80%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,226+6.7%
2024$4,898+1.2%
2023$4,839-10.9%
2022$5,432+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,370
DeedBook 4933, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4773, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1940