Skip to content

1462 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Vacant Land

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block2095
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$529+6.8%
2024$495-49.4%
2023$979-10.9%
2022$1,099+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 6470, Page 836Recorded1/10/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2287, Page 815