Skip to content

42 Florence StTrenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block2097
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$119,700
78%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+6.7%
2024$5,044+1.2%
2023$4,983-10.9%
2022$5,593+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6103, Page 869

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4239, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1967