Skip to content

64 Florence StTrenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block2097
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$119,300
78%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367+6.7%
2024$5,030+1.2%
2023$4,970-10.9%
2022$5,579+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 6055, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1967