Skip to content

50 Florence St

Trenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 12, 2022

Property Information

Block2097
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
20%
Improvement Value:$132,300
80%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+6.7%
2024$5,460+1.2%
2023$5,394-10.9%
2022$6,055+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,258DeedBook 6507, Page 1935Recorded11/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3793, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1974