Skip to content

72 Florence St

Trenton, NJ 08610

Built 1957

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block2097
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
19%
Improvement Value:$129,500
81%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+6.7%
2024$5,262+9.8%
2023$4,790-10.9%
2022$5,377+10.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft952DeedBook 6499, Page 1802Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft952DeedBook 6480, Page 339Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957