Skip to content

55 Kirby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$190,010
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block2238
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page173

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
24%
Improvement Value:$103,700
76%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+6.7%
2024$4,535+1.2%
2023$4,480-10.9%
2022$5,029+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,010
Sq Ft1,510DeedBook 6482, Page 1756Recorded4/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925