Skip to content

113 Wagner StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 4, 2008

Property Information

Block2102
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
19%
Improvement Value:$141,800
81%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+6.7%
2024$5,780+1.2%
2023$5,710-10.9%
2022$6,410+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5822, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4926, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1950