Skip to content

605 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1954

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Jun 28, 1979

Property Information

Block2102
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
21%
Improvement Value:$110,900
79%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+6.7%
2024$4,634+1.2%
2023$4,578-10.9%
2022$5,139+9.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 2106, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1954