Skip to content

611 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block2102
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
23%
Improvement Value:$97,700
77%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,479+6.7%
2024$4,198+1.2%
2023$4,147-10.9%
2022$4,656+9.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,900
DeedBook 3414, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1950