Skip to content

1027 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block2102
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
19%
Improvement Value:$223,400
81%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+6.7%
2024$9,116+96.2%
2023$4,647-10.9%
2022$5,216+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$990,000
Sq Ft2,038DeedBook 6447, Page 147Recorded7/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4435, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1930