Skip to content

42 Edmund StTrenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block2107
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
24%
Improvement Value:$114,900
76%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,307+6.7%
2024$4,974+1.2%
2023$4,914-3.3%
2022$5,080+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$156,500
DeedBook 6146, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1964