Skip to content

29 Ellwood StTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 24, 2003

Property Information

Block2107
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
18%
Improvement Value:$140,400
82%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+6.7%
2024$5,648+1.2%
2023$5,580-3.3%
2022$5,768+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4603, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1935