Skip to content

35 Ellwood StTrenton, NJ 08610

Built 1909

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block2107
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
30%
Improvement Value:$69,800
70%
Total Assessment$99,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,503+6.7%
2024$3,283+1.2%
2023$3,243-3.3%
2022$3,353+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900
Sq Ft1,088DeedBook 6379, Page 1736Recorded9/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5941, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 4560, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 2148, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1909