Skip to content

170 Gridley StTrenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block2114
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
20%
Improvement Value:$149,100
80%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+6.7%
2024$6,157+1.2%
2023$6,082-3.3%
2022$6,287+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,497DeedBook 6457, Page 14Recorded9/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 4802, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2757, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1962