Skip to content

154 Gridley St

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block2114
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
18%
Improvement Value:$159,300
82%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+6.7%
2024$6,434+1.2%
2023$6,356-3.3%
2022$6,571-3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft2,348DeedBook 6417, Page 177Recorded10/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4054, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3641, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1955