Skip to content

1417 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block2118
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
18%
Improvement Value:$150,400
82%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+6.7%
2024$6,051+1.2%
2023$5,978-3.3%
2022$6,179+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6352, Page 1582Recorded12/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4687, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 3736, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1936