Skip to content

385 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1954

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block2119
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
29%
Improvement Value:$118,000
71%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+6.7%
2024$5,506+1.2%
2023$5,439+15.9%
2022$4,692+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$370,000
Sq Ft1,152DeedBook 6563, Page 665Recorded7/30/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft1,152DeedBook 6407, Page 1795Recorded7/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6175, Page 538Recorded7/30/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1954